הדוב ההמשכי - צ'נג מנג צ'ינג

מאמרים נוספים | הדרך הדרומית


הסבר על "הדוב ההמשכי" 

צ'נג מן צ'ינג  1974

 

 

 

מבוא מאת המתרגם
מי שמכיר את הכתבים הדאואיסטים העתיקים, יודע כמה רבות הוריאציות של "הדוב ההמשכי" מתוך "משחק חמש החיות".
התנוחות שלו נמצאות בטווח שבין ייצוג מופשט של בעל החיים לחיקויי מדויק של החיה. יש אפילו מספר הבדלים כמו שלבעלי חיים יש וריאציות של תנועות ותנוחות הניתנות ליצירה.

הכותרת "משחק חמש החיות"  מופיעה בעיקר ככלי המשמש-טיפוח עצמי של אמנים ונזירים טאואיסטיים להשאיל אמינות קדושה לכל תרגול שרצו לפתח. בתחילת שנות ה -70,  צ'נג מאן צ'ינג ניסה להגדיר מחדש את חמש חיות.מאמר זה הוא פרי ניסיונו. 

מאמר זה פורסם לראשונה ב -16 בדצמבר, 1974 כעזר ספרותי על ידי לשכת הרכבת של טייוואן. באפריל 1983 הוא נדפס בירחון טאי צ'י צ'ואן, כרך 26, בטייוואן.  טעויות קודמות תוקנו, אבל חדשות הופיעו. התרגיל בשם "דוב הקבוע" פותח מתוך "משחק חמש החיות" קדום על ידי צ'נג מאן צינג בשנת 1970.  שם הוא קשר תנוחות שונות בטאי צ'י עם תנוחות מקבילות של בעלי חיים.

ב"דוב הקבוע " צ'נג מגדיר-  חיה אחת שממנה נגזרות כל השאר.
יש סיפור מעניין לגבי "דוב הקבוע". צ'נג הזמין את מר ליו הסי-הנג (Liu Hsi-heng) לביתו בסמוך לטייפה.
כשהגיע ליו, הוא יכול לראות צ'נג דרך הדלת הקדמית מתרגל אתהדוב בעת עריכה אחד מכתבי היד שלו.  צ'נג המשיךאת הדוב, וליו היה בטוח שהוא הבחין בגישה שלו.

לבסוף צ'נג הרים את מבטו ואמר, "מהלך בודד זה הוא טאי צ'י-  אין שום דבריותר מזה".

לכן לא צריך לזלזל בחשיבותו של מהלך זה. זהו המהלך היחיד שמחבר וחודר לכל תנוחה, זה המחרוזת שעליה כולן "מושחלות". רק באמצעות תרגול של עיקרון קבוע זה, התמורות העצומות יכול להתרחש.

צ'נג עצמו אמר:  "הדוב ההמשכי משלב  את משחק חמש החיות וטאי צ'י למהלך אחד. חפש אותה ותמצא אותה,זנח אותה והיא תאבד".

הסבר על "דוב הקבוע"
חואה טו חי בתקופת שושלת האן המזרחית ( 25-220 לספירה). שם הסגנון שלו היה יואן חואה והוא ידוע היום כרופא אלמותי. חואה טו יצר את "משחק חמש החיות" כדי לרפא מחלה ולחזק את הגוף. הפעילות הגופנית מונעת מחלות כמושרופא טוב מרפא מטופלים לפני שהם נופלים למשכב. בעלי החיים האלה הוזכרו לראשונה בפרק מצ'ואנג-דזה: "מחשבות חרוטות". שם צ'ואנג דזה, מצטט מתרגל קדום שטפחצ'י, ואמר:

"הדוב  צ'ינג (ching) והציפור היא השן(shen)"

 

המילה "צ'ינג" הוסברה כ" יכולת להתנדנד מהעצים".  אבל זו טעות. משמעותה"ch'ang" (= המשכי, קבוע ,תדיר,בד"כ,מקובל, לתמיד) או המשכי, ומתייחס לתנודה היומיומית הקבועההלוך ושוב שבאה ממותן הדוב. לכן, זה צריך להיקרא בשם "הדוב ההמשכי".  המילה "שן"(= להאריך, למתוח) פירושה למתוח ומציג את ציפור כפי שהיא מרחיבה ומותחת את רגליה וכנפיה. יש תנועה נוספת בשם "הדוב הקבוע והינשוף המתבונן".
דוב תמיד שומט ראשו כאשר הוא  מתנדנד, אבל כאשר אתה מוסיף"ינשוף מתבונן", הראש שלך נשאר זקוף לאורך כל התנועה.

 
חואה טו היה מיומן בטיפוח תנוחות טיפוליות שחיקו תנועות של בעלי חיים. זו הייתה טרגדיה שהוצא להורג כמעט בן 100על סירובו לטיפול בפקידממשל מושחת. הוא יצר את משחק חמש החיות המבוסס על הדוב ההמשכי שנראה לראשונה בצ'ואנג-דזה. החיות האחרות היו אריה, צבי, קוף, וציפור.

בימי קדם  הסימניה  ch'in,()שימשה כדי לכלול עופות וחיות. אז, למרות שהביטוי נקרא כך הכוונה לחמש חיות.

הנקודה העיקרית של תרגילים אלה במשפט אחד: הםעוזרים לנו לעכל את הצ'י שאנו מקבלים מדגנים.

ב 5000 השנים האחרונות, מאמינים הסינים שהצ'י מדגנים הוא הטוב ביותר בתזונה. מעטים באמת מבינים זאת. מה שנקרא היום "תזונה", מייעץ לאנשים לאכול מזונות החסרים כל ערך תזונתיבגלל שהם לא מבינים שכל חלק של הגוף שלנו זקוק לתזונה שלו; אנשים רבים הופכים חולים או או מתים מתזונה לקויה. אבל, כעש הנמשך ללהבה לעד, רבים מביאים את האסון הזה על עצמם.ההוראה של חואה טו  לחמש החיות אבדה למעטשתי מילים - עד זיעה. זיעה קטנה היא בסדר כאשר אתהבאימון ביום קיץ חם, אבל בסתיו או בחורף אתהצריך להתאמן רק עד שתרגיש תחושת עקצוץ קלה של זיעה על הגב ועל המצח שלך, אז תנוח ואל תמשיך עד שאתה מזיע. אני לא יכול להוסיף שום דבר אחר לזה.

 

יצירת הטאי צ'י על ידי צ'נג סן פנגנשארה,תרגול שאין כדוגמתו.התיאוריות שלו מיידיות וחיוניות, רעיונותיו עמוקים ורחבים - אפילו חמש החיות נופלות רחוק מתחת לטאי צ'י.
טאי צ'י נותן לנו את היכולת להניע את הצ'ישלנו, שבא לידי הביטוי לאחר מכן במהלךהתנועה. ההגדרה האמיתית המלאה של  יון טונג (yun –tung,הכוונה למשהו שיש בו תנועה, יכולת נשיאה ,ערבוב, שינויי ,נגיעה) פעילות גופנית, והיא מכילה את כל התכונות הטובות של מדיטציה טאואיסטית. רק אדם עמוק ורחב כמו צ'אנגהאלמותי יכול להגיע להישג ויצירתיות כזו ולהניע טאי צ'ילגבהים כאלה.

אני מוריש את תנועת דוב הקבועה לקשישים, החולים והשברירים. זהו תרגיל נפלא, מסורתי פשוט וקל. הוא יכול לרפא מחלות, להאריך חיים, ולהחיותחלש ולהאריך חיים.  אתה יכול גם להשתמש בו להגנה עצמית גם כשאתה בא בימים. כל זה מתקבל בקלות -למרות שההסבר שלי הוא קצר ופשוט אם אתה מבין את העקרונות ומתרגל בהתמדה,לאחר 100 ימים שתניע את הצ'י שלך, תבחין בשיפור ניכר בבריאות ובאון שלך- לא תצטרךלדאוג לכל מחלה.

זו באמת " רפסודה קדושה" (מושג בודהיסטי לתיאור חוק הדרמה המשמש כרפסודה לשייט בים החיים, כדי להגיע לחוף מבטחים) לחיזוקהגוף שלנו ואין כדוגמתו בתרגילים ידועים ופשוטים יותר.

תרגול הדב ההמשכי, כולל גם את תרגול "מבט הינשוף" ובעלי חיים אחרים, וגם את תרגול הטאי צ'י.
למרות שאלף אונקיות של זהב מתגלות יותר בקלות מאשרהשיטה הנכונה,גם זה מתגלה בקלות כאשר מעבירים אותו הלאה, לשטוף  עם חייך אל ים.

יש שלוש נקודות עיקריות להתרכזבעת תרגול הדוב ההמשכי.  ואלה הם:

שלושת הנקודות ושאר המאמר  יינתנו בשמחה לכל מי שיצטרף לסדנת חורף ב 21-22 בדצמבר 2012
כל הפרטים על הסדנא כאן

מאמרים נוספים | הדרך הדרומית
2003-2009 © הדרך הדרומית | עיצוב, בנייה וקידום האתר ע"י עומר טל - הקמת אתרים