שיאצו – אפוא לומדים ועם מי לומדים ? - מורה נבוכים

מאמרים נוספים | הדרך הדרומית

......בעיני, זוהי המהות של השיאצו: החיבור כאן ועכשיו של האדם – עם האדמה ועם השמיים. לכן, כשהולכים ללמוד שיאצו לא מספיק מבחינתי להסתכל על תמונה ולקרוא את המתכון,


(כל הנאמר בלשון נקבה או זכר מיועד באופן שווה לשני המינים)
 
שיאצו היא אומנות טיפול במגע.
אם הגעת לדברים הנאמרים כאן, כנראה שוטטת באינטרנט ומצאת את הדברים הללו. כנראה שאת מנסה להבין איך מגיעים למקום הנכון, למורה הנכון.
בעולם של פעם, טרום עידן האינטרנט, התלמידה הייתה צריכה לעשות "דרך" בעצמה כדי לגעת הכי עמוק בנפש ובתודעה, בתחושת החיבור העמוקה ביותר של "כאן ועכשיו". ועל זה נאמר: "כשהתלמידה מוכנה המורה מופיע".
העולם של היום מורכב הרבה יותר והדרך ללימוד כנה ועמוק כרוכה במסע עצמי של התנסויות והחלטות מה נכון לי עכשיו ומה לא.
אלו מכם שעדיין מחפשים את השיאצו כטכניקה, יוכלו לעשות זאת בקלות גם דרך ספרים ואתרים שחושפים את כל השיטה בצורה ברורה. אבל, הדבר דומה למישהו שמחזיק תמונה של פלאפל ומתכוון ומנסה לדמיין את הטעם.
אבל אלו מכם שמחפשים דרך לימוד אחרת, לימוד שתהיה בו אותה חוויה ישירה, אותה הפעלה של האינטואיציה - אותה כמעט ואיבדנו בחיים בעולם המערבי – אתם צריכים למצוא מקום בו תוכלו ללמוד עם מורה. מורה שיפגיש אתכם עם אותם רעיונות שהגיעו אלינו מ"המזרח הרחוק" – החוויה הישירה דרך ההתנסות, דרך העשייה, לפעמים גם ללא פרשנות וניתוח, ללא ביקורתיות, פשוט חזרה מרובה על אותם הדברים, עד שהם נהיים המובן מאליו. במקום הזה של מנוחה לתוך הדברים מתעוררת החוויה לנגיעה אחת שמחברת את ההוויה הפנימית שלי למקום, לאנשים ולרגע. זה הרגע בו נעלמות כל ההפרדות וכל התוויות שאנו מורגלים אליהם כל כך, ובמקומם אנו חווים נוכחות עמוקה ושלווה, שמחה במה שיש לנו  "כאן ועכשיו".
 
ואיך זה קשור ללימודי שיאצו ?
השיאצו מבוסס על 5000 שנה של ניסיונות חיים, פילוסופיה ורפואה בסין, למרות שרשמית הוא נולד ביפן. שם, הוא הוכר על ידי משרד הבריאות היפני כשיטה הרשמית לטיפול ציבורי באדם, המשלבת את התפיסה הסינית המסורתית עם שיטות טיפול מערביות כמו: פיזיותרפיה ,כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה, המבוססות על מדע האנטומיה והפיזיולוגיה כפי שהוא מוכר ונלמד כיום במערב. מורכבות זו, יצרה כמה זרמים ללימוד השיאצו, השונים בדגשים שהם מעניקים לתחומים השונים הקשורים ללימוד השיאצו. ולכן, כשאת/ה עושה את המסע בחיפוש אחר המקום והמורה המתאים/ה לך, כדאי לשים לב לדגשים השונים הניתנים ללימוד השיאצו: הבסיס המסורתי, ניסיון החיים, הפילוסופיה, או הידע המערבי. שכן, דגשים שונים אלו, יצרו דרכי לימוד שונות, אווירה שונה וחוויות לימוד אחרות.
 
משפט סיני עתיק בין 3 מילים :  DI –TIAN –REN , שהם: שמיים אדם ואדמה, מסביר בעצם כל חוויה שאנו חווים כמורכבת משלוש איכויות:
 אדמה – שמשמעה מקום שמאפשר את היצירה הזו (למשל, שדה אורז).
שמיים – שמשמעם אוויר ואוירה. זה כולל את מזג האוויר אם הוא סגרירי או שמשי, גשום או יבש וגם האווירה שנוצרת במקום יחד עם האנשים האחרים.
אדם – שמשמעו שהאדם הוא כמו צינור המאפשר חיבור חי של המקום והאווירה - השמיים והאדמה. זוהי החוויה הפנימית העמוקה המאפשרת לכל אחד לקבל ביטוי אמיתי של מהות חייו ב"כאן ועכשיו".
בעיני, זוהי המהות של השיאצו: החיבור כאן ועכשיו של האדם – עם האדמה ועם השמיים.
לכן, כשהולכים ללמוד שיאצו לא מספיק מבחינתי להסתכל על תמונה ולקרוא את המתכון,
 צריך ללכת ולטעום ! בדיוק כמו הפלאפל. לכן גם מספיק להגיע למפגש אחד של "טעימה" ואם לחוויה הכוללת הזו היה טעם של עוד זה המקום, זה המורה וזה הזמן הנכון עבורך- לגעת עמוק פנימה וללמוד שיאצו.
 
אם המילים שנאמרו כאן מסייעות בידך למצוא את ה"שיאצו שלך" - אשמח לדעת.
אם הן רק מבלבלות עוד יותר -  אשמח גם כן.
 
לכל שאלה, הערה והארה,
 
איל שני  eyalshani@gamil.com   08-6532237   
 
 

מאמרים נוספים | הדרך הדרומית
2003-2009 © הדרך הדרומית | עיצוב, בנייה וקידום האתר ע"י עומר טל - הקמת אתרים